• Szklarska Poręba noclegi
  • wypoczynek w górach
  • noclegi, hotele w Szklarskiej
  • narty, trasy biegowe oraz nartostrady w Karkonoszach
  • Szklarska Poręba tu wypoczniesz
  • baza noclegowa


Slalom Retro w Szklarskiej Porębie

20 marca 2010 r. w Szklarskiej Porębie miał miejsce V już Slalom Retro. Pod Szrenicą takie niezwykłe zawody mają tradycję już od kilku lat. Zapoczątkował je zorganizowany przez Towarzystwo Izerskie I Bieg Retro, który odbył się w okolicach Stacji Turystycznej Orle w marcu 2004 r. Od tego czasu narciarskie zawody retro w Szklarskiej Porębie odbywają się corocznie. W 2006 r. Bieg Retro został rozszerzony o slalom i tak powstał I Izerski Dwubój Retro. Po kolejnych doświadczeniach organizację Slalomu Retro przejęło miasto Szklarska Poręba. Od 2007 r. odbywają się nie kolidując ze sobą dwie osobne imprezy retro: tak slalom, jak i bieg, które na stałe wpisały się do kalendarza zimowych atrakcji w mieście. W ubiegłym roku, skrzętnie podpatrując pomysł spod Szrenicy, próbę organizacji narciarskich zawodów retro podjął Karpacz, niestety na przeszkodzie stanął brak śniegu.

W tegorocznym Slalomie Retro wzięło udział prawie trzydziestu uczestników. Do Szklarskiej Poręby przybyli '"etrowcy" z Warszawy, Augustowa, Świeradowa, Mirska, Czech, ale przeważali mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej. Mirosław Górecki, burmistrz Kowar zaprezentował oprócz swoich umiejętności narciarskich również sanie rogate, na których wraz z Barbarą Cygoń, pochodzącą ze Szklarskiej Poręby tegoroczną finalistką Ligi Sań Rogatych, dokonali brawurowego, nagrodzonego hucznymi brawami zjazdu. Dodać należy, że w tym roku w Kowarach organizowana jest już kolejna międzynarodowa edycja Ligi Sań Rogatych, której finał z Przełęczy Okraj odbędzie się w 13 marca. Zawody te współfinansowane są ze środków unijnych, co zapewne mogłoby mieć też miejsce w Szklarskiej Porębie podczas kolejnych edycji narciarskich imprez retro.

Przed startem na scenie ustawionej opodal dolnej stacji wyciągu na Szrenicę każdy z zawodników musiał się przedstawić i zaprezentować. Punktualnie o 15.00 jako pierwsza na trasę slalomu ustawionego na stoku Ski-Areny pod Szrenicą wystartowała Iwona Abramowicz. Do pokonania było kilka bramek, co nie dla wszystkich jednak było łatwe, a niektórzy z zawodników ukończyli trasę z mniej lub bardziej widowiskowym upadkiem. "Retrowców" dopingowała okrzykami i gromkimi brawami licznie zgromadzona publiczność, dla której dużą atrakcją była możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć z malowniczo przebranymi w stroje z minionej epoki uczestnikami zawodów.

Zacne jury szklarskoporębskiego V Slalomu Retro w składzie: Jadwiga Kamińska (Przewodnicząca Koła Przewodników Sudeckich w Szklarskiej Porębie), Grzegorz Sokoliński (Przewodniczący Rady Miasta) i mistrz Henryk Łupkowski (właściciel "Leśnej Huty") wnikliwie oceniało sprzęt, strój, czas przejazdu i styl jazdy prezentowany przez zawodników.

Nadprogramowo po przejechaniu trasy slalomu narciarze retro z okrzykiem "Precz z plastikiem!" dokonali niecodziennego zjazdu trasą nartostrady "Puchatek", po czym zgodnie udali się do "Szałasu Żywca" na zasłużoną herbatę. O godz. 17.00 odbyła się uroczysta dekoracja zwycięzców dokonana przez burmistrza Arkadiusza Wichniaka. W kolejności zajętych miejsc wśród Pań zwyciężyły Maja Misztal, Barbara Cygoń i Iwona Abramowicz (wszystkie ze Szklarskiej Poręby), a pośród Panów Waldemar Bobowski (Jelenia Góra), Maciej Krzywiński (Augustów) oraz Feliks Rosik (Jelenia Góra). Godnym podkreślenia jest fakt, że organizatorzy starali się nagrodzić jak największą ilość uczestników, z których każdy dostał pamiątkowy dyplom, numer startowy i plakat zawodów. Jest to zrozumiałe, gdyż zdobycie stosownego stroju i ekwipunku nie jest czymś prostym, a niejednokrotnie wymaga wielu zabiegów oraz kosztów. Głównym organizatorem tej udanej imprezy był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej wspierany przez Referat Promocji Miasta oraz licznych sponsorów.

tekst Przemysław Wiater

Copyright (c) InterPele wszelkie prawa zastrzeżone
polityka prywatności RODO

Szklarska Poręba